Hayatımızda ki herşey bir ilk defayla başlar..

14 Eylül 2015 Pazartesi

Hayatta İlk Defa Blog Açmak ve Adını Hayatta İlk Defa Koymak

hayatta ilk defa

Henüz rastlamadığımdan bana özgü bir durum diyebilirim. Hemen hergün kendinizi internet ortamında buluyorsunuzdur. Belki de en özgür olduğumuz ortamlardan biridir internet. Blog sayfaları da bu özgürlüğün nefes alıp verdiği yegane yerlerden biridir. Duygularınızı ve düşüncelerinizi ifade ettiğiniz, kendinizi bir bakıma özgür hissettiğiniz yerdir. Bazen bir araştırma yapmak istediğiniz, bazen de öğrenmek istediklerinizi aradığınız zaman karşımıza çıkar blog sayfaları. Her ne şekilde çıkarsa çıksın mutlaka karşılaştığımız hakkında bilgiler edindiğimiz sayfalardır.

Hayatta Ilk Defa Ne Zaman Blogger Açtım ?

Hayatta ilk defa blog açmayı 2015 yılının Mart ayında denedim diyebilirim. Blogger internette araştırma yaptığım zamanlarda Google'da gezerkene karşıma çıktı. Ne, nedir, nasıldır, nasıl yapılır diye sorarken kendimi blog sayfalarının içinde buldum. Kullanımı kolay olan en uygun blog sitelerinden biri olan Blogger sayesinde kullanımını daha çabuk öğrenme avantajım oldu. Bu yüzdendir ki konulara daha kolay odaklanabilirsiniz. İçinizden geçenleri yazmanızda ve neler yazacağınızı sorgulamanızda ister istemez blog sayfarının yapısı ve dizaynı da en temel öğeler arasındadır.

Hayatta Ilk Defa Neden Blogger ?

Bir durumu iyi biliyorum ki Blogger'in gelişmiş tasarımı ve yapısı Blogger'ı seçmemde büyük rol oynamıştır. Neden diye soracak olursanız size Blogger'ın bazı özelliklerinden bahsetmek istiyorum. Bu yazımda kısaca bazı panellerden bahsedeceğim bir daha ki anlatımım daha ayrıntılı olacaktır..

Kontrol Paneli

Blogger'a kayıt olduğunuz ve içerik yazmaya başladığınız zaman en çok karşılaşacağınız alan kontrol panelidir.

blogger kontrol paneli

Kayıtlar Paneli: Oluşturduğunuz kayıtlarınızı inceleyebilir önceden kaydettiğiz taslakları tamamlayabilir veya düzenleyebilirsiniz.

Sayfalar Paneli: Oluşturduğunuz sayfalarınızı inceleyebilir önceden kaydettiğiz sayfa taslaklarını tamamlayabilir veya düzenleyebilirsiniz.

Google+ Paneli: Google+ sosyal hayata renk katan eğlenceli bir sosyal paylaşım sitesidir.

google plus ayarları

Resimde 1 numaralı alanda Google+ Profilinizde, Blogger'da yayınladığınız içerikleri otomatik olarak paylaşıp paylaşmayacağınızı belirliyorsunuz. Bu alan çok önemlidir, çünkü içeriklerinizin herkes tarafından okunmasını sağlayabilirsiniz. Bu da size daha fazla okuyan bir kitle yaratabilir hatta içeriklerinize reklam bile gösterebilir para kazanabilirsiniz.

Resimde 2 numaralı alanda Google+ Profilinizde, Blogger'da yayınladığınız içerikleri paylaşıp paylaşmayacağınızı belirleyebilirsiniz. İçeriklerinize ulaşabilenleri artmanın başka bir yoludur.

Resimde 3 numaralı alanda Google+ Profilinizde yapılan yorumları, Blogger'da da göstermek için kullanılan bir özelliktir.

İstatistikler Paneli:

blogger istatistikler

Blog sayfanızı kaç kişinin ziyaret ettiğini, hangi içeriğinizi kaç defa görüntülendiğini, hangi ülkeden ziyaretçilerin blog sayfanıza geldiğini, hangi Browser'la, hangi işletim sistemiyle ya da hangi trafik kaynağından ziyaret ettiklerini görmemizi sağlayan çok önemli bir özelliktir.

Kazançlar Paneli:

blogger adsense hesabı

Yazdığınız içeriklerden Google tarafından Google Adsense Hesabı alarak blog içeriklerinize reklam gösterebilir para kazanabilirsiniz. Ama yeterli sayıda içerik ve kopyala-yapıştır tarzı içeriklere Google reklam vermiyor. O yüzden biraz sabır edip ve kendinize ait içerikleri oluşturduğunuz zaman Google zaten size dönecek para kazanmaya başlayacaksınız. Burada ki turuncu buton aktifleştiği zaman Adsense üye olup içerik yayınlamaya devam etmeli ve Google'dan haber beklemelisiniz.

Şablon Paneli:

blogger şablonları

Bloğunuzu oluştururken hazır şablonları kullanabilir, sayfalarınızı kendinize göre özelleştirebilirisiniz. Blogger'ın en önemli ve güzel özelliklerinden biri de şablon tasarımlarının bize sunduğu kolaylıklardır.

Blogger'ın kısa ve yüzeysel özelliklerinden bahsettikten sonra Hayatta İlk Defa blog açmak çok zevkli ve eğlenceli, adını da Hayatta İlk Defa Koymak çok güzel olsa gerek..

author
Yazar Hakkında
Merhaba Ben Fatih Ün. Bilgisayar Programcısıyım. Teknoloji ve bilişimle uzun yıllardır beraberim. 2015 yılında Blogger'la tanıştım ve blog yazarlığına başladım. Aşırı araştırmacı biriyim. Öğrenmek için çok çabalarım. Genellikle Rock dinleyicisiyim..

0 yorum:

Yorum Gönder

Son Yazılar

Son Yorumlar

Banner

Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe

Copyright © Hayatta Ilk Defa | Powered by Blogger